رادیو فول استک و مصاحبه با آقای رضا غیابی

رادیو فول‌استک رو سکان آکادمی ارائه میکنه: مصاحبه‌هایی کاملا حرفه‌ای با حرفه‌ای‌های حوزه‌های برنامه‌نویسی، شبکه، هوش مصنوعی، طراحی سایت، استارتاپ، کارآفرینی و … . چند قسمتش رو گوش کردم. بعضی قسمتهاش تا حدود ۳ ساعت مصاحبه است، ولی جوریه که دوست داری حداقل یک بار دیگه هم گوش بدی.

از مصاحبه شون با رضا غیابی (مشاور، مدیر مؤسسه‌ی فرصت‌آفرین، برگزارکننده و صاحب امتیاز کنفرانس تداکس‌تهران (TEDxTehran)، عضو هیئت مدیره قاصدک ونچرز و …) خیلی خیلی خوشم اومد و کلی چیز یاد گرفتم.

تا ساعت حدود دو ساعت اولش درباره زندگی کارمندی، فریلنسری، فرق آدم متخصص و حرفه ای و … صحبت میشه. بعدش برای حدود یک ساعت درباره استارت آپ ها صحبت میکنن. این قسمتش رو امروز حین گوش کردن اینجوری خلاصه کردم.

 1. «تمرکز در استارت آپ»
 2. fund raising
 3. چه موقع pivot کنیم.
  وقتی تیم ما میتواند با هم خوب کار کند ولی پول در نمی آوریم (مسیر درستی را نرفتیم). حداقل ۶ ماه باید روی market penetration کار کرد و اگر kpi های رشد خوب نبود، pivot کرد
 4. انتخاب هم بنیانگذار و هسته اولیه استارت آپ. دقیقه ۲:۳۷
  سیستم آموزش عالی ما نیروی خوب بیرون نمیده.
  وقتی اون آدمه از موفقیت کسب و کار مهمتر شد، به اون میگیم هم بنیانگذار. زود به هم اسم ندهیم. اولش یه گروه هستیم که داریم با هم کار میکنیم. روی مدل وستینگ باید کار کرد.
  مورد دوم فلجی در تحلیل. Paralisys in analysis . تصمیم غلطی که زود بگیرید، از تصمیم خوبی که دیر بگیریم بهتره.
 5. خلق ارزش در استارت اپ یعنی چه؟ فرقش با ایجاد محصول یا سرویس چیه؟
  ارزش یه احساس است: احساس ارزندگی. یه کاری کنی که مشتری بگه می ارزید. حتی اگه مشتری ازت خرید نکرد.
  استارت آپ switch.ir فروش ماشین دست دوم. سه ارزش: اطلاعات فنی. عکسهای حرفه ای ۳۶۰ درجه. فروش خودرو در سه روز به همراه عوارض شهرداری، مالیات، خلافی و … را هم پرداخت کردند. تعویض پلاک هم نمی خواد، فقط بیا دفترخونه چک را بگیر. تازه ماشین را با قیمت خوب فروخت.

و آخرش چند تا سوال و جواب کوتاه:

 • اگه فقط بخوای یه کتاب معرفی کنی: چرا ما کار میکنیم. نوشته بری شوارتز. Why we work
 • چرا من کتابهای مدیریتی خوندم به جواب نرسیدم؟
  چون خوب جذب نکردی. بحث بومی سازی کتاب مدیریت نیست. چرا همان مدل آمریکایی در نیجریه جواب میدهد، ایران باید بومی شود.
  All management models are wrong, some are useful
  محیط آزمایشگاهی جواب داد. دانش In vitro
  بیرون محیط آزمایشگاه هم جواب داد. این میشه In vivo
  بهترین کتابهای مدیریتی، یک سایه ای از دانش و تجربه مدیریتی است. یه مدل دو بعدی است، بعد سوم را باید در عمل یاد بگیری. همان بحث استاد و شاگردی قدیم. منتورشیپ. کنار کارآفرین موفق کار کردن. درود بر کسی که یه بیت از مثنوی را حفظ است و زندگی اش را صرف آن میکند، به مراتب عارف تر از کسی است که کل مثنوی را حفظ کرده. البته کسب دانش in vitro لذت بخش است، مثل رفتن به باشگاه
 • بزرگترین اشتباه زندگی شما: زندگی ام را به عنوان یه سناریو می بینم، ناخوشایندها باعث شد یاد بگیرم. مثل لامبورگینی: شیشه عقب کوچولو. شیشه جلو بزرگ
 • جمله طلایی. تلنگر: مخاطبم نخبه های جامعه است. فعالیت های جمعی. رنج خود، راحت یاران طلبند.
دعوت به گفتگو: ۲۰

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا