معرفی مشاور خوب در زمینه مدیریت دانش

ISO 30401 - KMS
در راه رفتن به جلسه راه اندازی (Kick-off Meeting) پروژه پیاده سازی مدیریت دانش در بخش نفت و گاز مپنا بودم و با خودم می گفتم: چند جلسه این مشاورها می آیند و به تفصیل درباره دانش آشکار و ضمنی و Nonaka و سایر مقدماتی که همه بلد هستند حرف می زنند و من هم در جلسه چرت می زنم و خستگی در میکنم. ولی از همان جلسه اول غافلگیر شدم. در این جلسات بود که با آقایان مهندس وحید اسلامی و میلاد پدیدارفرد آشنا شدم و به نظرم کاملا با سواد و حرفه ای آمدند. به نظر من مدیریت دانش را قورت داده اند و به خوبی از چهارچوبها و مدلهای Siemens و سازمان بهره وری آسیا الگو گرفته اند. خلاصه اینکه برای حرف مفت زدن پول نمی گیرند.

ترجمه شان از استاندارد ۳۰۴۰۱:۲۰۱۸ (الزامات سیستمهای مدیریت دانش) را هم دیده ام، ترجمه روان و خوبی است.

فقط دو مشکل در کارشان دیدم:

  1. به نظرم در جلسات قبلی به خوبی مدیریت ارشد شرکتها را در این زمینه توجیه نکردند: یعنی ارتباط مدیریت دانش و شایستگیهای محوری. که آن هم احتمالا بیشتر به بی توجهی مزمن مدیریت ارشد شرکت به این نوع مباحث و کم توجهی مدیران طرح و برنامه (مهندس صنایع ها) به بحث شایستگیهای محوری بر میگردد و شاید زیاد نتوان در این خصوص به مشاور خرده گرفت.
  2. خودشان در عمل از امکانات وب در مدیریت دانش استفاده چندانی نمی برند. برای مثال چند بار به ایشان پیشنهاد دادم سایتشان را به رایگان طراحی مجدد کنم و ضمنا برایشان یک اینترانت (با امکاناتی مانند تالار گفتگو و پروفایل کاربران و …) راه اندازی کنم، ولی هر بار دلایلی ذکر کردند و موضوع را به تعویق انداختند. البته بعد از شیوع کرونا، جدیدا کارگاه هایشان را به صورت آنلاین برگزار می کنند. برای مثال این کارگاه ۸ ساعته که در اواسط مرداد برگزار می شود.

خلاصه اگر خواستید مدیریت دانش را پیاده سازی کنید و مشاور لازم داشتید، حتما این تیم حرفه ای را در نظر داشته باشید.


به روز رسانی ۲۹ دی ۹۹: مشاهده و دانلود دستورالعمل مدیریت دانش در دستگاه‌های اجرایی که در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ به تصویب شورای عالی اداری رسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *